12 gru 2015

[Podsumowanie] Boże Narodzenie w krajach obsady

BOŻE NARODZENIE W KRAJACH OBSADY. Dzisiaj post dość odmienny od dotychczasowych, ale także my, w natłoku świątecznych przygotowań chcielibyśmy wprowadzić Was w ten nastrój, jednak od nieco innej strony. Dobrze wiecie, jak wygląda świętowanie Bożego Narodzenia w Polsce. Wbrew pozorom nie we wszystkich krajach wygląda to tak samo, dlatego też przedstawiam Wam post z ciekawostkami świątecznymi w krajach obsady Violetty. Myślę, że w ten sposób możecie poznać choć malutki fragment ich kultury. Na wstępie zaznaczam, że przedstawiłam tu główne narodowości i podałam głównych przedstawicieli. Zapraszam...

BRAZYLIA | SAMUEL NASCIMENTO 
Brazylia to ojczyzna Samuela Nascimento, czyli serialowego Brodueya. Jak on świętuje wraz ze swoją rodziną święta Bożego Narodzenia w swoim kraju? Podobnie jak w Polsce, święta poprzedzone są serią przygotowań, tak jak w Polsce odprawiane są rekolekcje, tak w Brazylii często każda z rodzin odprawia nowennę. Różnica jest jedna - w jego ojczyźnie w tym czasie panuje najgorętszy czas w roku, dlatego nawet nie ma mowy o śniegu czy lekkim mrozie (zresztą, nie spodziewamy się śniegu w Ameryce Południowej). Aby wprowadzić się w świąteczną atmosferę, niektórzy ozdabiają swoje domu sztucznym śniegiem. Kolacja wigilijna zazwyczaj spożywana jest dopiero po powrocie z uroczystej mszy świętej. Na stole znajdziemy m.in potrawy z indyka, drób i wołowinę. Prezenty przynosi Papai Noel, jednak niekoniecznie pod choinkę. Znana jest też tradycja, aby w domu przystrajać bananowce. Ten czas aż do 6 grudnia ma charakter bardzo religijny. 
ARGENTYNA | MARTINA STOESSEL, MERCEDES LAMBRE, CLARA ALONSO, CANDELARIA MOLFESE, FACUNDO GAMBANDE

Wyobrażacie sobie święta przy ponad trzydziestostopniowym upale? A więc muszę Was zaskoczyć, że właśnie tak wygląda ten czas w Argentynie. Kolacja wigilijna zaczyna się dopiero o godzinie 22.00 ze względu na inną strefę czasową, w związku z czym o tej porze dopiero słońce chowa się i znika nam z horyzontu. Tutaj także zachowała się tradycja przystrajania choinki, a także otrzymywania prezentów od Mikołaja z białą brodą w czerwonym kombinezonie. Dla dzieci prawdziwy raj jest dopiero 6 stycznia, bowiem wtedy zostają obdarowywani większymi prezentami. W dniu Wigilii są to zazwyczaj drobne upominki. Także wtedy rozpoczynają się trzymiesięczne wakacje letnie. Na stole można znaleźć m.in jagnięcinę, wino, ciasto czy świeże owoce. Boże Narodzenie można nazwać  bardzo hucznym świętem w Argentynie. Także tutaj istnieje zwyczaj odwiedzania rodziny, jednak na to przeznaczony jest drugi dzień świąt, w pierwszym często zostają w domu i spędzają czas w gronie najbliższych. 

MEKSYK | JORGE BLANCO, MACARENA MIGUEL
Święta w Meksyku obchodzone są w gronie rodziny oraz przyjaciół. Obowiązuje zwyczaj ustrajania choinki, a pod nią kładziona jest szopka bożonarodzeniowa, która stoi pusta przez czas, kiedy ją przygotujemy, a dopiero w dniu Wigilii dokładany zostaje Jezus. Obowiązkowo dom ustrajany jest także gwiazdą betlejemską, która pochodzi z Meksyku, jednak także w wielu polskich domach możemy ją znaleźć. Kolacja składa się głównie z indyka, ponczu i ciast. O północy ludzie wybierają się na Pasterką, a przed tym otwierają prezenty. Niektórzy przekładają dzień otrzymywania prezentów na 25 grudnia, jednak ta tradycja obowiązuje w nielicznych domach. Upominki przynosi Santa Claus (tak, używana jest angielska nazwa).


 

HISZPANIA | DIEGO DOMINGUEZ, ALBA RICO 
Hiszpania to ojczyzna kolejnych kilku osób uczestniczących w projekcie Violetta. Jak oni spędzają swoje święta? Boże Narodzenia to czas bardzo radosny dla wszystkich Hiszpanów i obchodzi się je dosyć hucznie. Tradycją jeszcze przedświąteczną jest organizowanie wielkich losowań, w których do wygrania są spore sumy pieniężne. Większość mieszkańców wykupuje takie losy z nadzieją, że tym razem może im się poszczęści. Przed kolacją wigilijną odbywają się uliczne parady, a następnie rodzina zasiada do stołu. Jedzenie nie jest postne, można znaleźć tam m.in jagnięcinę, owoce morza, ciasta, rosół. Dzieci prezenty dostają dopiero 6 stycznia w Święto Trzech Króli, a w domach rzadko goszczą choinki. Podarunki przynosi drewniany stworek w czapce. Tradycją jest robienie szopek. Całość jest obchodzona w znacznie innym klimacie. Nie jest to koniecznie jedynie refleksyjny czas dla siebie i dla rodziny, ale ogromnie wesołe święto z mnóstwem zabaw, parad. 
WŁOCHY | RUGGERO PASQUARELLI, LODOVICA COMELLO 
Święta we Włoszech zaczynają się tak jak u nas 24 grudnia, rozpoczynając je kolacją wigilijną, jednak nie jest to zbyt uroczysty czas. Po prostu urządzana jest nieco bardziej oficjalna kolacja, na którą zapraszani są najbliżsi. Bardziej hucznie obchodzi się Boże Narodzenie. Wtedy do domów zjeżdża się rodzina, gdzie ucztują do wieczora przy choince, w miłej atmosferze. Na stole znajduje się m.in pieczone mięso, lasagne z sosem pomidorowym, ciasta, tort ryżowy, nugaty czy piernik. Dużą wagę przywiązują do budowania szopek; znajduje się niemal w każdym domu. Prezenty dzieci otrzymują tak jak w Hiszpanii dopiero 6 stycznia, w Święto Trzech Króli od Befany, czyli czarownicy na miotle. 

FRANCJA | DAMIEN LAURETTA 
We Francji okres przygotowań zaczyna się podobnie jak u nas podczas adwentu. Wtedy niemal każde dziecko kupuje kalendarz adwentowy, w którym co dzień znajduje jedną czekoladkę. Wigilia nie jest świętowana hucznie. Zazwyczaj jest to zwykła kolacja, nieco bardziej uroczysta. Także nie ma zwyczaju chodzić na Pasterkę o północy, znów po prostu odbywa się wieczorna Msza Święta. W dniu Bożego Narodzenia zbiera się cała rodzina i wtedy także dzieci dostają prezenty od Gwiazdora, czyli odpowiednika naszego Mikołaja. Na stole znajdziemy m.in owoce morza, indyka, różnorodne desery. Z pewnością całe święta wyglądają nieco inaczej niż w Polsce, nie ma tutaj typowej świątecznej atmosfery, jednak miasta na ten czas zostają przystrajane masą lampek; możemy zobaczyć iluminacje świetlne. Ciekawostką jest, że dzień 26 grudnia jest dniem pracy, dlatego święta obchodzone są tutaj bardzo szybko. 

DOWIEDZIELIŚCIE SIĘ CZEGOŚ NOWEGO? 


16 komentarzy:

  1. Dużo :) Zabłysnę w szkole *** Podziwiam, że chciało Ci się coś takiego napisać!
    LL
    PS.: Bardzo nie na temat, ale czemu nie mogę oglądać snapów Tini? Tinistoessel213 dodałam, ale nie widzę jej w Stories :/ Snapy np. littlemooonster mogę oglądać, a Tinity nie! Ktoś pomoże? BŁAGAM!

    OdpowiedzUsuń
  2. W Meksyku obchodzi się bardzo podobnie jak u nas :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy13:47:00

    Super post <3
    Mam pytanie :) Czy będzie organizowana akcja na urodziny Jorge? <3 <3 :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Właśnie, to jest już 19 grudnia więc dobrze by było zacząć już nad tym myśleć ;) <3<3<3

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny post :) dużo się z niego dowiedziałam. Ale Jorge napisałeś też w Argentynie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Napisałaś* przepraszam, to przez korektę pisowni w telefonie xD

      Usuń
  6. Anonimowy18:24:00

    super post

    OdpowiedzUsuń
  7. Anonimowy20:36:00

    Samuel ma snapchata! napiszcie co nie co o tym :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Anonimowy21:30:00

    we Włoszech napisalas ze 6 grudnia do stają prezenty tak jak w hiszpanii ahiszpani naisalas ze 6 stycznia pewnie szybko pisalas

    OdpowiedzUsuń
  9. Anonimowy12:26:00

    U nas Mikołaj nie przynosi prezentow. Przeciez Mikolaj ma swoje swieto 6 grudnia ;) zalezy od regionu. Na slasku przynosi Aniołek lub Dzieciątko ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na śląsku przynosi Dzieciątko, a nie aniołek. Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia i 24 grudnia. Mówię ci to bo jestem z śląska i jeśli coś jest nie zrozumiałe to przepraszam bo próbuje pisać po zwykłym polskim ale mówię po śląsku czasem i piszę

      Usuń
  10. Anonimowy14:55:00

    Napisałaś Jorge Blanco przy Argentynie i Meksyku, a powinien być tylko Meksyk ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ten kto miał okazję zobaczyć szopkę we Włoszech ma kompletne życie xd Piękne, naprawdę.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy wam za to że jesteście tutaj z nami!