3 cze 2017

[W Podróży] Meksyk - Kraj Artystów

MEKSYK - KRAJ ARTYSTÓW. W dzisiejszym poście przeniesiemy się do państwa znajdującego się w Ameryce Północnej, skąd również pochodzi jeden z naszych ulubieńców serialu "Violetta", Jorge Blanco. Zapewne każdy z nas już wie, iż artysta pochodzi z miasta Guadalajara i już wcześniej miał styczność z aktorstwem. Co wy na to, aby dzisiaj poznać trochę bliżej jego ojczyznę? Przecież raczej każda fanka, czy też fan chciałby wiedzieć nieco więcej o kraju, z którego pochodzi jej/jego idol. W takim razie chcielibyście kiedyś odwiedzić Meksyk? Jeśli tak, to zapraszam Was bardzo serdecznie do zapoznania się z dzisiejszym postem, w którym postaram się Wam trochę przybliżyć, w sumie jedno z najabrdziej znanych państw na świecie. 
Meksyk to państwo położone w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi, z Oceanem Spokojnym, Zatoką Meksykańską, Morzem Karaibskim, a także Gwatemalą i Belize. Zajmuje prawie 2 kilometry kwadratowe powierzchni, co daje mu pod tym względem wielkości 14 miejsce na świecie. Natomaist zamieszkuje go prawie 117 milionów mieszkańców. Meksyk jest federacją 31 stanów i Dystryktu Federalnego w którego skład wchodzi stolica – miasto Meksyk – jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie. Meksyk jest państwem bogatym w surowce mineralne, jednakże z ograniczonym areałem ziemi uprawnej i z gwałtownie rosnącą populacją. Ponad połowa mieszkańców żyje w środkowej części kraju, podczas gdy rozległe rejony na suchej północy i tropikalnym południu są rzadko zaludnione. W ostatnich latach gospodarka kraju w dużej części opiera się na dochodach z turystyki i eksportu ropy naftowej. Meksyk położony jest w jednym z najaktywniejszych tektoniczne obszarów na świecie. Z tego też powodu nie są tu rzadkością trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne. Ze względu na dużą rozciągłość szerokości geograficznej i zróżnicowanie topograficzne cechuje się dużą różnorodnością klimatyczną. Ponad połowa kraju znajduje się pod zwrotnikiem Raka. W rejonach tych wilgotne i morskie masy powietrza znad Zatoki Meksykańskiej, Morza Karaibskiego i Pacyfiku są ściągane przez niskie ciśnienie atmosferyczne. Są one głównym źródłem opadów, których szczyt przypada na okres od maja do sierpnia. 
MIASTA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ


 • Gualadajara - Stolica stanu Jalisco i siedziba gminy Guadalajara. Miasto położone jest w centralnym regionie Jalisco w zachodnio-pacyficznej części Meksyku. Jest drugą najbardziej zaludnioną gminą Meksyku z liczba mieszkańców 1 564 514. Obszar miejski Guadalajary składa się z siedmiu przyległych gmin o łącznym zaludnieniu 4 328 584 (w 2009 roku) sprawiając, że Guadalajara jest tuż zaraz za Meksykiem najbardziej zaludnionym obszarem miejskim. Gmina jest drugim obszarem pod względem gęstości zaludnienia w Meksyku.
 • Puebla - Miasto w środkowym Meksyku, w Kordylierze Wulkanicznej, na wysokości 2195 metrów, zamieszkiwane przez około 2 mln mieszkańców, będące stolicą stanu Puebla. Puebla zostało założone w 1531 roku przez arcybiskupa Santo Domingo Toribio Benavente jako Puebla de los Ángeles (Miasto Aniołów - według legendy zstąpili oni z niebios aby wyznaczyć kształt miasta). W 1832 roku przejściowo stolica Republiki Meksyku. W 1847 roku zajęte przez wojska amerykańskie. W 1862 roku w bitwie pod miastem wojska generała I Zaragozy pokonały Francuzów. W latach 1863-1867 okupowane przez Francuzów. Rozwój gospodarczy i rozbudowa na przełomie XIX i XX wieku.
 • Monterrey - Miasto w północno-wschodnim Meksyku, na przedgórzu Sierra Madre Wschodnie, stolica stanu Nuevo Leon. Monterrey jest także znane jako "Miasto Gór" i "Sultana del Norte" (Sułtan Północy), miasto to jest nowocześnie uprzemysłowionym, ważnym punktem biznesowym w Meksyku. Monterrey, z liczebnością mieszkańców około 3,8 mln, jest trzecią najbardziej zaludnioną metropolią w Meksyku. W miejscu obecnego Monterrey w okresie przedkolonialnym nie było stałego osadnictwa. W rejonie tym koczowały jedynie grupy nomadów z plemienia Chichimeków.
 • Cancún -  Miasto położone w północnej części stanu Quintana Roo, w Meksyku, na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od Kaan kuum, co w języku Majów oznacza "gniazdo węży". Dzisiejsza pisownia, to fonetyczny zapis tego słowa po hiszpańsku. Cancún jest siedzibą władz gminy Benito Juarez. Rozwój turystyki był bardzo dynamiczny. Podczas gdy w 1976 roku hotele oferowały 1500 pokoi hotelowych, w 1982 roku 5700, w 1988 roku 12000, to obecnie jest ich już 24000 w ponad 140 hotelach. Oprócz wypoczynku na plaży oferuje się turystom wypoczynek aktywny, czyli przede wszystkim nurkowanie. Obecnie jest to najbardziej luksusowa miejscowość wypoczynkowa w Meksyku. 
 • Jutakan -  Stan w południowym Meksyku położony na półwyspie Jukatan.. Graniczy ze stanem Quintana Roo na wschodzie oraz Campeche na południowym zachodzie. Północną granicę wyznacza wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Na terenie obecnego stanu Jukatan ok. 2500 r. p.n.e. wzięła swój początek jedna z najstarszych kultur obu Ameryk, była to cywilizacja stworzona przez Majów. Pomiędzy 300 a 900 r. n.e. Majowie zbudowali w tym regionie kilka miast, które osiągnęły stosunkowo wysoki poziom rozwoju. W 987 r. n.e. na Jukatanie pojawili się Toltekowie, prowadzeni przez swojego na wpół legendarnego wodza Quetzalcoatl. Z biegiem czasu wymieszali się oni z zamieszkującymi te ziemie od dłuższego czasu Majami a ich kultura zdominowała rejon na dłuższy okres.

MIEJSCA WARTE ZWIEDZANIA
PIRAMIDA KUKULKANA W CHICHEN ITZA (MIASTO NA TERENIE JUKATANU)


JASKINIA GRUTAS DE LOLTUN PANORAMA UXMAL W UXMALU (MIASTO NA TERENIE JUKATANU)

ŚWIĄTYNIA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W GUADALAJARZE

PLAZA TAPATIA W GUADALAJARZE


OGRÓD JAPOŃSKI W GUADALAJARZEESTRELLA DE PUEBLA 


CUEXCOMATE W PUEBLA


LOS SECRETOS DE PUEBLA


SANTA LUCIA W MONTERREY


PLANETARIUM ALFA W MONTERREY


LA ESTANZUELA NATURAL PARK W MONTERREY 


XEL - HA W CANCUNXCARET PARK W CANCUNCOBA W CANCUN


KUCHNIA MEKSYKAŃSKA
Sztuka kulinarna Meksyku i okolic, łącząca tradycje tubylczych Indian i wpływów konkwistadorów. Opiera się głównie na kukurydzy i roślinach strączkowych a także różnych odmianach papryki chili. Kuchnię meksykańską dzieli się ze względu na jej zróżnicowanie regionalne, tj. północną, zachodnią, znad Zatoki, a także z terenów centralnych. Kuchnia meksykańska często kojarzona jest z różnorodnością smaków i kolorów, bogactwem i zabawą jaka towarzyszy spożywaniu posiłków: fiesty, tańce, śpiewy. Jak się okazuje jednak na jej kształt ogromny wpływ mała religijność mieszkańców Meksyku oraz obyczaje związane z wiarą chrześcijańską. Wielki Post i okres pomiędzy nim wyznaczał tradycje kulinarne, które kultywowane są do dzisiaj. Wierzenia religijne mocno zakorzeniły się w obyczajach tamtejszej ludności, która dostosowała spożywane dania do okresu religijnego. Poniżej możecie zobaczyć najsłyniejsze dania kuchnii meksykańskiej.


BURITTOCEVICHECHIMICHANGANACHOS
SALSATORTILLA
TACOS

CIEKAWOSTKI
 • Meksyk ma 68 języków uważanych za oficjalne,
 • Największa piramida znajduje się w Meksyku, nie w Egipcie,
 • Aztekowie używali ziaren kakaa, jako waluty,
 • Meksykanie jako pierwsi "udomowili" popcorn,
 • 75% wszystkich ziaren sezamu rosnącego w Meksyku trafia na bułki w McDonaldzie,
 • Napoje słodzone są częstszą przyczyną śmierci Meksykanów, niż przemoc,
 • Dzieci prezenty nie dostają w Boże Narodzenie, tylko 6 stycznia w dniu Trzech Króli,
 • Istnieje około 230 stacji telewizyjnych w Meksyku,
 • Świńska grypa pochodzi z Meksyku,
 • Bardzo popularne są walki byków, odbywające się od listopada do kwietnia, między innymi na największej na świecie arenie – Plaza Mexico,
 • Najpopularniejszym sportem jest piłka nożna,
 • Meksyk jest najludniejszym krajem hiszpańskojęzycznym na świecie,
 • Miasto Meksyk zostało zbudowane na wyschniętym jeziorze,
 • Meksykańskie dzieci otrzymują nazwisko ojca, oraz nazwisko panieńskie matki,
 • Meksyk wprowadził na świat czekoladę, kukurydzę i chilli,
 • Gwizdanie na kelnerów jest czymś normalnym, nie jest to oznaką braku szacunku,
 • 70% Meksykanin cierpi na otyłość. Szacuje się, że do 2020 roku liczba ta zbliży się do 100%,
 • Kobiety i mężczyźni na emeryturę mogą iść w wieku 65 lat,
 • Narodowym alkoholem jest Tequila i Brandy,
 • W kraju tym obowiązkowa nauka trwa 11 lat,
 • Początek edukacj rozpoczyna się w wieku 6 lat,
 • Narodowym owocem jest awokado,
 • Zmiana czasu letniego na zimowy (przesunięcie wskazówek zegara o godzinę do tyłu) jest w ostatnią niedzielę października,
 • W kraju tym dorosła osoba pali średnio 31 papierosów miesięcznie,
 • W stolicy Meksyku jest ponad 1 525 budynków o wysokości przekraczającej 35 metrów,
 • W kraju tym jest 5,6% osób powyżej 15 roku życia, które nie potrafią czytać, ani pisać (około 6 776 280 osób),
 • Najbardziej zabójczą chorobą w tym kraju jest marskość wątroby,
 • W Meksyku, w zalezności od stanu kobiety mogą brać ślub w wieku 14-16 lat, a mężczyźni w wieku 16-18 lat.

3 komentarze:

 1. Anonimowy20:08:00

  2 kilometry kwadratowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam miało być 2 miliony kilometrów kwadratowych, przepraszam za błąd 😙

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy post! W przyszłości bardzo chcę zwiedzić Meksyk, ponieważ od dawna mnie inspirował i ciekawił. Jorge jest moim idolem i poznannie jego ojczyzny jest dla mnie dośc ważne. Meksyk jest naprawdę bardzo interesującym miejscem gdzie jedzienie jest pyszne a zabytki niesamowite! Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzę to wspianiałe państwo i na pewno zwiedzę Guadalajare!

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy wam za to że jesteście tutaj z nami!